REHEARSAL PAGE

Any extra, cancelled or altered rehearsals times & dates should be listed below. Rehearsal times are updated by the minute. If something looks incorrect please email info@danceworksperformingarts.com

Senior/Teen A Numbers
The Phoenix:
Kaitlyn, Katherine, Emma, AnnMarie, Keilani, Riley, Elayna, Angelina, Sophia, Ella, Hailey, McKenna, Opal, Abby, Kat

Already Missing You:
Kaitlyn, Katherine, Emma, AnnMarie, Keilani, Riley, Elayna, Angelina, Sophia, Ella, Hailey, McKenna, Opal, Abby, Kat

Make You Feel My Love:
Madison, Cara, Elena, Grace, Satori, Amelia, Maya, Sydney, Hayden, Allie, Julia, Katelynn, Katelyn, Ella.

Monsoon:
Tyler, Jazy, Maddy, Adrienne, Mallorie.

Overtime:
Tyler, Jazy, Maddy, Adrienne, Mallorie, Angelina, Elayna, Sydney, Satori.

Kylie Shine A Light:
Tyler, Emma, KK, Maddy, Katherine, Angelina, Mall, Kaitlyn, Adrienne, AnnMarie, Jazy, Elayna, Satori, Sydney.

Teen B, C/Junior Numbers

Jen.R Lyrical Stand In The Light
Maya, Grace, Averie , Madison, Manu, Elena, Dakota.

Chelsea I Lived:
Ava, Avery, Mattea, Liliana, Bella,Maddie W. Taylor, Devyn

Teen B: Feel It Still
Madison, Cara, Elena, Grace, Satori, Amelia, Maya, Sydney, Hayden.

Teen C: Wildfire:
Allie, Julia, Katelynn, Katelyn, Ella.

Jr. A: Word Up
Dakota, Manu, Avery, Averie, Ava.

Jr. B Proud:
Taylor, Mattea, Devyn, Bella, Liliana, Maddie W.

Mini Co.I Don’t Dance
Madison, Ashlynn, Mckinley, Jennifer, Riley, Lily, Kimberlynn, Harlow.

Rosie The Riveter
Ashlynn, Riley, McKinley, Madison

Tiny Stars: I Need a Hero
Lauren, Isabel, Andria, Tenley, Kimbella

APRIL

Monday April 8th
Make You Feel My Love will rehearse for Act 1 Competition 5:30- 6:30 during the Teen B & C company time.

Wednesday April 10th
8:00-9:00pm Proud

Thursday April 11th
7:30-8.15 pm I Lived rehearsal for Act 1.
8.15- 9 pm Stand in the Light rehearsal for Act 1.
Optional solo/trio run through for these dancers 9-9.30 pm.

Friday April 12th
4:30-5:00 Rosie the Riveter
5:00-5:30 Mini Company
5:30-6:00 Tiny Stars
6:45-7:15pm NOVA Company
No Senior/Teen Competition rehearsals
Swan Lake with Julia
Level 4 & 5 students will rehearse to 4:15 – 9 pm.
Level 4 students are encouraged to come to the 4:15pm pointe class to warm up, if they can make it.

Saturday April 13th
9-11:30am Senior/Teen Class & Rehearsal
11:30am-1:00 Opening Number
No Senior/Teen Competition rehearsals
Swan Lake with Julia
1-3pm Level 4 & 5
2-4pm Lacey
3-6pm David, Ty, Maddy, Angelina, Sophia

Monday April 15th
Swan Lake with Julia
Upper Level Ballet Classes as usual.
Rehearsal 7.30-9 pm with the following people:
Sophia, Elayna, KK, Ty, Jasleen, Mallorie, Satori, Levels 2 & 3,
Lacey @ 8pm
Conner @ 8.30pm
Everyone else will be free to leave at 7.30 pm.

Thursday April 18th
All Level 1 classes attend ballet 6.30-8.45 pm
All Level 2 classes attend ballet 4.30- 6pm & 6.30-8 pm.
Level 1A (Brynn’s class only) attends ballet 6-7.15 pm.

Friday April 19th
With Jen Ramirez:
5-6 pm Stand in the Light (for NYCDA- no Grace)
With Karen:
4:30-5:15pm Shine A Light
5:15-6:30pm Overtime/Monsoon
With Julia/Swan Lake:
No Pointe class. No Swan Lake rehearsals.

Saturday April 20th
9-12:30pm Senior/Teen A Company Class/Rehearsal
If you are in the demonstrator # you will go to demonstrator rehearsal 10.30-11.30 am and then return to Sr/Teen rehearsal.
10:30-11:30am Demonstrator Number
11:30-12:30 Junior B
12:30-1:30 Opening Number
12:30-1:15 Tiny Stars
1:15-2:15 Mini Company
With Jen Ramirez:
12.30-1.30 pm I Lived
1.30-2.30 pm Stand in the Light for (OnStage). Grace please attend this rehearsal
2:15-2:45 pm Rosie the Riveter
2.30-3.30 pm Make You Feel My Love
With Julia/Swan Lake
1.30-3.30 pm Level 4 & 5 Sydney & Satori go to Jen’s rehearsal 2.30-3.30.
3.30-6.30 pm Levels 2,3,4,5, Conner, Lacey & David.

Thursday April 25th
All Level 1 classes attend ballet 6.30-8.45 pm
All Level 2 classes attend ballet 4.30- 6pm & 6.30-8 pm.
Level 1A (Brynn’s class only) attends ballet 6-7.15 pm
Level 1A (Lacey’s & Stacey’s classes) attend ballet 7.30 -8 pm

Friday April 26th
With Karen:
5.30-6:30pm Shine A Light
With Jen Ramirez:
5-6 pm Stand in the Light (for NYCDA- no Grace)
With Julia/Swan Lake
4:15-5:30 pm Pointe Class
5:30-6:30 pm Conner
6:30-9 pm Levels 2,3,4,5 and Conner

Saturday April 27th
9-12:30pm Senior/Teen A Company Class/Rehearsal
10:30-11:30 Demonstrator Number
11:30-12:30 Junior B
12:30-1:30 Opening Number
12:30-1:15 Tiny Stars
1:15-2:15 Mini Company
2:15-2:45 pm Rosie the Riveter
With Jen Ramirez:
12.30-1.30pm I Lived
1.30-2.30pm Stand in the Light for (OnStage). Grace please attend this rehearsal
2.30-3.30pm Make You Feel My Love
With Julia/Swan Lake
4-8 pm: In studio Swan lake dress rehearsal Level 2,3,4,5. No makeup required.
Levels 2,3,4,5, Conner, Lacey & David

Sunday April 28th
Be prepared to rehearse 1-5 pm Levels 2, 3, 4, 5, Conner, Lacey & David

MAY

Wednesday May 1st
Overtime/Monsoon TBA

Thursday May 2nd
All Level 1 classes attend ballet 6.30-8.45 pm
All Level 2 classes attend ballet 4.30- 6pm & 6.30-8 pm.
Level 1A (Brynn’s class only) attends ballet 6-7.15 pm
Level 1A (Lacey’s & Stacey’s classes) attend ballet 7.30 -8 pm

May 3,4,5 Onstage Competition
SWAN LAKE WILL BE DECIDED AS SOON AS WE HAVE ONSTAGE SCHEDULE MAY 3RD & 4TH

May 10, 11 Spring Ballet
No Company Classes (Spring Ballet)

Friday May 17th
5-6pm Stand in the Light (for NYCDA- no Grace)
No Sr/Teen competition rehearsals

Saturday May 18th
9-10am Senior/Teen A Company class
10-11am Jazz 6/7 with Amanda.
11:15am-12:15 Opening Number
11:30-12:30 Junior B
12:30-1:15 Tiny Stars
1:15-2:15 Mini Company
With Jen Ramirez:
12.30-1.30 pm I Lived
1.30-2.30 pm Stand in the Light for Showcase. Grace please attend this rehearsal
2.30-3.30 pm Make You Feel My Love

Friday May 24th
5-6 pm Stand in the Light (for NYCDA- no Grace)
5:30-6:30 Opening Number
No Sr/Teen competition rehearsals

Saturday May 25th-Monday May 27th
Memorial Weekend – Studio CLOSED

Friday May 31st
5-6 pm Stand in the Light (for NYCDA- no Grace)
5:30-6:30 Opening Number
No Sr/Teen competition rehearsals

JUNE

Saturday June 1st
9-10 am Senior/Teen A Company class
10-11 am Jazz 6/7 with Amanda.
10:30-11:30am Demonstrator Number
11:30am-12:00 Opening Number
11:30-12:30 Junior B
12:30-1:15 Tiny Stars
1:15-2:15 Mini Company
With Jen Ramirez:
No Rehearsals this day

Saturday June 8th
9-10 am Senior/Teen A Company class
10-11 am Jazz 6/7 with Amanda.
10:30-11:30am Demonstrator Number
11:30-12:30 Junior B
12:30-1:15 Tiny Stars
1:15-2:15 Mini Company
2:15-2:45 pm Rosie the Riveter
With Jen Ramirez:
No Rehearsals this day

Friday June 14th
5-6 pm Stand in the Light (for NYCDA- no Grace)
5:30-6:30 Opening Number
No Sr/Teen competition rehearsals

Saturday June 15th
9-10 am Senior/Teen A Company class
10-11 am Jazz 6/7 with Amanda.
10:30-11:30am Demonstrator Number
11:30-12:30 Junior B
11:30am-12:30 Opening Number
12:30-1:15 Tiny Stars
1:15-2:15 Mini Company
2:15-2:45 Rosie the Riveter
With Jen Ramirez:
12.30-1.30 I Lived
1.30-2.30 Stand in the Light for OnStage. Grace please attend this rehearsal
2.30-3.30 Make You Feel My Love

Dancers competing at NYCDA Nationals – Please be prepared to rehearse Monday June 24th & Tuesday June 25th.